Lakeside Apartments
Tipy na výlety

Když cesta je cíl aneb zkratkou na Rožmberk

Podzimní výlet jako malovaný je určen pro všechny milovníky krásné přírody, výhledů do krajiny, historických i sakrálních památek. Na své si přijdou nejen cyklisté, ale i vyznavači výletů na skútrech. Máme pro vás jedinečnou zkratku na Rožmberk. Mimo hlavní silniční tahy se můžete vydat nejen autem, ale i na skútrech či na kole.

Když cesta je cíl aneb zkratkou na Rožmberk

Ať už se vydáte z Černé v Pošumaví na kole, autem nebo na skútru směrem na Frymburk, nezapomeňte hned za benzinovou pumpou zabočit vlevo směrem na Malšín. Cesta je to příjemná, asfalt je kvalitní a ukazatele vás bezpečně povedou jednou z nejkrásnějších a ne příliš známých tras až do Rožmberka nad Vltavou. Během cesty se nezapomínejte pořádně rozhlížet, protože je rozhodně na co se dívat. Obzvláště na podzim, kdy se listí barví do všech teplých odstínů od žluté, přes oranžovou až po  temně rudou, budete potěšeni, když slunce pohladí vaše tváře a užijete si krásné babí léto v téměř nedotčené krajině.

Cestou do Rožmberka budete projíždět Malšínem, o němž je první písemná zmínka již z roku 1339. Malšín má dvě části, vlastní Malšín a Ostrov. Obě tyto vesnice leží na katastrálním území s názvem Ostrov na Šumavě. Naleznete zde krásný kostel Srdce Ježíšova (do konce 19. století kostel sv. Markéty, jak je stále někdy nazýván) a poutní kapli Panny Marie Pomocné (pův. Neposkvrněného početí Panny Marie) na Thurmbergu, což je zároveň jedno z nejkrásnějších vyhlídkových míst v této oblasti. 

Do Rožmberka nad Vltavou budete sjíždět pěkně z kopečka, takže se nezapomeňte podívat dolů do údolí. Odměnou vám bude malebný výhled na hrad, městečko, kostel i věž Jakobínku, která byla donedávna obehnána lešením. Toto lešení nebylo jen tak ledajaké, bylo postaveno z ručně opracovaného dřeva vytěženého z místních lesů a restaurátorské práce probíhaly na základě historických stavebních postupů a technologií. Na samotném vrcholu věže restaurátoři využívali i funkční repliku historického dřevěného jeřábu

Za zmínku rozhodně stojí i samotný Hrad Rožmberk, německy Rosenberg.  V současné době je ve vlastnictví státu a je spravován Národním památkovým ústavem, který ho zpřístupnil veřejnosti. Je chráněn jako národní kulturní památka České republiky. Zakladatelem hradu byl Vok I. z Rožmberka kolem roku 1250, poté byl na přelomu 16. a 17. století přestavěn na renesanční zámek. Jiří Jan Jindřich Buquoy investoval v polovině 19. století nemalý obnos do další - tentokrát novogotické - přestavby Dolního zámku a významného rozšíření Horního hradu, kam spadá i Věž Jakobínka.

Nyní jsou k dispozici celkem 4 prohlídkové okruhy

  1.  Hlavní okruh (základní okruh) - Prohlídka reprezentačních místností někdejšího muzea rodu Buquoyů prochází celým prvním patrem hradu.
  2. Soukromé pokoje - Expozice ve 2. patře hradu poskytuje pohled do soukromí šlechtického rodu Buquoyů kolem poloviny 19. století.

  3. Muzeum hrdelního soudnictví - Historie hrdelního soudnictví a útrpného práva.

  4. Věž Jakobínka - Věž Jakobínka je dnes už jediným pozůstatkem zaniklého Horního rožmberského hradu.

 

Tento výlet si zkrátka nemůžete nechat ujít.Vyjeďte si do Rožmberka trochu jinou cestou, poznejte krásy zdejší přírody a užijte si tak Lipno naplno.

GPS - Malšín: N 48°40′41.18″, E 14°17′13.32″

GPS - Rožmberk nad Vltavou: N 48°39′15.59″ , E 14°21′54.56″

Sdílet přátelům