Lakeside Apartments

Obce Lipenska

Obce dle mikroregionu

Černá v Pošumaví
Černopošumaví

Černá v Pošumaví

Obec Černá v Pošumaví je ideálním místem pro milovníky větrných sportů právě proto, že se nachází u nejširšího místa vodní nádrže. Vyznavači jachtingu, windsurfingu a kiteboardingu ocení perfektní zázemí a možnost využít služeb zkušených instruktorů a perfektně vybavené půjčovny Lipno Naplno. Černá v Pošumaví je skvělou lokalitou i pro zimní sportovce, jelikož v těchto místech jezero zamrzá jako první. Vyrazit na ledovou plochu tak mohou všichni, kteří mají rádi nejen rekreační bruslení, ale i aktivity typické pro vytrvalce jakými jsou třeba nordic skating a běžecké lyžování. Vodní hladina pokrytá ledem a sněhem je jako stvořená pro icekiting, snowkiting, windboarding i lední jachting. Každoročně v únoru se do Černé v Pošumaví sjíždějí sportovci z celého světa, aby poměřili své síly v jedinečném Lipno Ice Marathonu, který je středoevropským unikátem sestávajícím z běhu a freestylové kategorie přímo na zamrzlé vodní ploše.

Číst dále

Frymburk
Frymbursko

Frymburk

Městys Frymburk se rozkládá na poloostrově na levém břehu Lipna. Svého návštěvníka rozhodně nemůže zklamat. Jeho výjimečná poloha je dechberoucí a pohled z ptačí perspektivy nikoho nenechá na pochybách, že jde o jednoznačně jediné místo na břehu Lipenské přehrady, které se může chlubit tím, že doslova vybíhá do vodní hladiny. Dominantou městyse Frymburk je kostelní věž, kterou nelze přehlédnout již z velké dálky. Plavíte-li se po jihočeském moři, ať už směrem od Horní Plané nebo od Lipna nad Vltavou, vždy se zpoza zátoky zničehonic vynoří jedinečné panoráma, které uchvátí nejednoho výletníka.

Číst dále

Stožec
Stožecko

Stožec

Obec Stožec ležící v údolí řeky Studené Vltavy zhruba 7,5 km jihozápadně od Volar se skládá ze tří místních částí – České Žleby, Dobrá a Stožec. Obec se dále skládá ze sedmi osad: Černý Kříž, České Žleby, Dobrá, Horní Cazov, Nové Údolí, Radvanovice a Stožec. Mimo zmíněných sídel se v rámci obce nalézá také zaniklá osada Krásná Hora.

Číst dále

Nová Pec
Novopecko

Nová Pec

Obec Nová Pec nacházející se v okrese Prachatice si právem zaslouží označení „Vstupní brána do Lipna“, nachází se totiž na samém počátku přehradní nádrže.  Jakmile přejedete most klenoucí se nad samotnou Vltavou, která napájí vodní dílo Lipno, ocitnete se na kraji obce, kde ústí velmi pěkná a udržovaná cyklostezka směřující až k samým hranicím s Rakouskem.

Číst dále

Horní Planá
Hornoplánsko

Horní Planá

Město Horní Planá je největším a jediným městem ležícím na levém břehu vodní nádrže Lipno. Jeho lokaci lze geograficky popsat také tak, že se nachází na rozhraní Vltavické brázdy a Želnavské hornatiny, na svahu Houbového vrchu v nadmořské výšce 776 m, a je tak také nejvýše položeným městem v Jihočeském kraji.

Číst dále

Hořice na Šumavě
Hořicko

Hořice na Šumavě

Hořicím na Šumavě se 16. 3. 2017 po 63 letech opět vrátil status městyse, žije zde více než 800 obyvatel a jejich historické jádro je městskou památkovou zónou. Hořice na Šumavě se řadí k nejstarším sídlům na Českokrumlovsku vůbec. První písemná zmínka o zdejší faře je z roku 1248 a obec je zmiňována již od roku 1272. Hořice na Šumavě jsou významnou kulturně historickou destinací regionu Lipenska. Navazují tak na kulturní centrum jižních Čech – Český Krumlov, od kterého jsou vzdáleny skutečně, co by kamenem dohodil.

Číst dále

Přední Výtoň
Přední Výtoň

Přední Výtoň

Obec Přední Výtoň ležící na pravém břehu Lipenské přehrady zasahuje svou rozlohou až ke státní hranici s Rakouskem. Do nedalekého Lipna nad Vltavou je to z obce Přední Výtoň čistých 6 km a od Frýdavy, která leží přímo naproti městyse Frymburk, dokonce jen 4 km. Nejvýše položená česká zřícenina hradu Vítkův kámen se nachází jen 8 km od obce a k rakouskému hraničnímu přechodu Guglwald je to pouhých 5 km. Ne nadarmo se tak Přední Výtoni přezdívá „Vstupní brána na Lipensko z Rakouska“.  Historie obce se datuje již od roku 1377, kdy o ní byla učiněna první písemná zmínka.

Číst dále

Lipno nad Vltavou
Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou

Lipno nad Vltavou je obcí rozkládající se poblíž přehradní hráze výlučně na levém břehu lipenské přehrady, potažmo řeky Vltavy, a také nejznámější příbřežní obcí Lipenska vůbec, zásluhou své polohy a rozvojovým boomem posledních let. V roce 2016 zde byla vystavěna dočasná olympijská vesnice Rio-Lipno, která do oblasti přitáhla velké množství turistů směřujících za kulturně-sportovním děním.

Číst dále

Loučovice
Loučovicko

Loučovice

Obec Loučovice leží na řece Vltavě mezi Vyšším Brodem a Lipnem. Dříve se zde nacházela vyhlášená loučovická papírna a vltavský mlýn.  Vodácká veřejnost zná Loučovice velmi dobře. Každoročně tudy totiž projíždí při splouvání nejdivočejšího úseku řeky Vltavy a zároveň jedné z nejobtížnějších vodáckých tratí na světě – tzv. Čertovými proudy, které pod Loučovicemi začínají. Ne nadarmo se tu tak v roce 2003 konalo mistrovství světa a v roce 2012 mistrovství Evropy v raftingu.

Číst dále

Rožmberk nad Vltavou
Rožmbersko

Rožmberk nad Vltavou

Rožmberk je nejmenším městem v jihočeském kraji, je vzdálen od Českého Krumlova pouhých 23 kilometrů jižním směrem a řadí se mezi turisticky nejatraktivnější místa krumlovského okresu. Toto označení mu právem náleží nejen z hlediska množství různých památek, ale i jedinečným umístěním v hornaté krajině při řece Vltavě.

Číst dále

Vyšší Brod
Vyšebrodsko

Vyšší Brod

Město Vyšší Brod se dá velmi dobře označit jako pokladnice kulturních a přírodních krás. Jedná se o malé město ležící na řece Vltavě okolo již neexistujícího brodu, na jehož místě překračovala Vltavu středověká kupecká cesta z Lince do Čech. Nachází se na nejvýchodnější výspě Šumavy a je zároveň nejjižnější obcí České republiky díky místní části Studánky. Odtud také vede přímá silnice na silniční hraniční přechod Studánky/Bad Leonfelden.

Číst dále