Lakeside Apartments
Tipy na výlety

Město Český Krumlov – Perla jižních Čech

Jihočeské město Český Krumlov se nachází 22 km jihozápadně od Českých Budějovic a protéká jím řeka Vltava svírající středověké centrum města jako modrý prstýnek. Jedná se o významné turistické a kulturní středisko jižních Čech, které se v roce 1992 zapsalo do listiny Světového dědictví Unesco a jehož středověké jádro je od roku 1963 městskou památkovou rezervací.

Město Český Krumlov – Perla jižních Čech

Český Krumlov je atraktivní především díky své pestré minulosti. Stal se sídelním městem mnoha mocných českých rodů Vítkovců, Pánů z Krumlova, Rožmberků, Eggenbergů a Schwarzenbergů. Mezi nejzajímavější památky, které stojí za to navštívit, se rozhodně řadí Krumlovský zámek, původně gotický hrad, jež prošel četnými přestavbami v období renesance, baroka a za doby vlády Josefa I. Adama ze Schwarzenbergu. Krumlovský zámek je hned po Pražském hradě také druhým nejrozsáhlejším zámeckým areálem v České republice a od dob Rožmberků až dodnes jsou zde chováni medvědi v hradním příkopu mezi I. a II. nádvořím. Tradice tohoto chovu medvědů čítá více jak 400 let.

Ujít si rozhodně nemůžete nechat ani Zámeckou zahradu založenou v 2. polovině 16. století a o celkové rozloze 10 hektarů. Zahrada je rozdělena na francouzskou a anglickou část a naleznete zde především unikátní Otáčivé hlediště, kde se pod širým nebem v letní sezoně odehrávají četná divadelní představení.

Mezi další krumlovské pamětihodnosti lze jistě zařadit i Vnitřní město zcela obklopené meandrem řeky Vltavy. Naleznete zde téměř nezměněný systém ulic, velký počet zachovalých městských domů, radnici, kašnu s morovým sloupem, kostel sv. Víta, Krčínův dům, Vlašský dvůr, jezuitskou kolej i tzv. Širokou ulici v minulosti využívanou k trhům. Severně od Vnitřního města se nachází čtvrť Latrán, v jejíž části se nalézá i pověstný Zámecký pivovar – dříve Schwarzenberský pivovar, dnes Pivovar Eggenberg. V městské části Plešivec najdete třeba synagogu nebo fotoateliér Josefa Seidela – jeden z mála dochovaných a funkčních historických foto-ateliérů v Evropě.

V Českém Krumlově naleznete také spoustu muzeí a galerií, například Egon Schiele Art Centrum, Muzeum vltavínů, Muzeum historických motocyklů a Voskové muzeum s výstavou voskových figurín. V blízkosti města je také možné sestoupit do podzemních prostor bývalého grafitového dolu. Historický festival oslavující dějiny města a Rožmberský rod – Slavnosti pětilisté růže, je jednou z nejdůležitějších událostí města a regionu. Symbol Rožmberků - pětilistou vítkovskou růži tedy červenou růži na bílém poli můžete pozorovat ve městě takřka na každém kroku.

Český Krumlov – GPS: N 48°48.65443', E 14°18.91245'

Sdílet přátelům