Lakeside Apartments
Tipy na výlety

Naučná stezka Olšina

Pokud hledáte ideální tip na výlet v jakémkoliv ročním období i s dětmi, pak je Naučná stezka Olšina vedoucí šumavskou přírodou okolo rybníku Olšina tou pravou volbou právě pro vás. Načerpáte zde zajímavé informace o místní přírodě a historii.

Naučná stezka Olšina

Celková délka trasy - 7 322 metrů

Orientační čas pro absolvování  - 1 hod. 20 min (platí pro zdravé dospělé osoby - s dětmi počítejte čas delší)

Pokud hledáte ideální tip na výlet v jakémkoliv ročním období i s dětmi, pak je Naučná stezka Olšina vedoucí šumavskou přírodou okolo rybníku Olšina tou pravou volbou právě pro vás. Načerpáte zde zajímavé informace o místní přírodě a historii.

Celková délka trasy je 7,3 km a zvládne ji absolvovat opravdu každý, dokonce i rodiny s terénním kočárkem. Pravda, někde se možná při manévrování trochu zapotíte, ale překrásná příroda kolem vás vám tu dřinu spolehlivě vynahradí.

Naučná stezka Olšina vede reálnými šumavskými mokřady, rašeliništi a přilehlými biotopy. Biodiverzita, která vás na trase čeká, vám opravdu vezme dech. Část trasy vede po zkonstruovaných dřevěných chodnících, ale čeká na vás i příjemná procházka přírodním terénem.

„Trasa je konstruována tak, aby návštěvníkům umožnila reálný kontakt s málo známým přírodním bohatstvím Národní přírodní památky Olšina, Ptačí oblastí Boletice a chráněným územím soustavy Natura 2000.“ (zdroj)

 My jsme pro vás absolvovali naučnou stezku s tříletým capartem v zimních podmínkách, kdy krajina ležela pod sněhem a část rybníku byla pokrytá ledem. Očekávat tak můžete v některých úsecích i pasáže rozbředlého sněhu smíšeného s bahnitým podložím, do kterého se můžete velmi snadno a bohužel také nepříjemně bořit. Doporučujeme tedy opravdu kvalitní obuv.  V případě, že budete vycházku chtít absolvovat s dítětem, doporučujeme vzít s sebou lehkou svačinku, pamatujte však, že co si do přírody přinesete, zase byste měli s sebou odnést. Pohybujete se v krásné přírodě, kterou stojí za to chránit a odpadky do ní vskutku nepatří. Pokud chcete vnímat tu pravou krásu v různých obměnách, doporučujeme si výlet zopakovat třeba i v jarních nebo letních měsících, kdy je krajina kolem zase úplně  jiná!

Těšit se nicméně můžete na dech beroucí výhledy do okolí, plovoucí molo, převoz poháněný lidskou silou, ptačí pozorovatelnu, rozhlednu dobrodruhů nebo i vyhlídku na vodu v podobě ptačího hnízda, ve kterém vás čeká překvapení.  Na trase vás provází ukazatele směru a informační tabule, ze kterých se dozvíte spoustu zajímavostí o přírodě, kterou procházíte.  Rozhodně se jedná nejen o výlet přínosný vašemu zdraví, ale načerpáte spoustu vědomostí uprostřed nádherné přírody. Pokud se ztišíte a necháte se prostoupit okolním klidem, odmění vás šelest travin, hlasy ptáků a další fauny typické pro tuto oblast.

Na webových stránkách NS Olšina, Facebooku i na přístupových cestách (Rybářská bašta Olšina, návštěvnické středisko Olšina) najdete „semafor,“ který ukazuje doporučení ohledně aktuálních podmínek na trase.“ (zdroj)

Na okruh můžete nastoupit hned z několika míst - hlavní nástupní bod se nachází u infocentra v rámci areálu VLS, kde je také parkoviště, restaurace a možnost ubytování. Pokud se na výlet vypravíte vlakem, je dalším vhodným místem pro začátek a zároveň následně i cíl vašeho výletu hráz rybníka, která se nachází nedaleko vlakové zastávky, i zde se nachází malé parkoviště.

Okruh je veřejně přístupný a není zpoplatněn, jeho část mohou navštívit i lidé s omezenou schopností pohybu, předtím je však dobré se nejprve informovat, zda je na váš výlet to správné počasí.

Více informací o stezce naleznete ZDE.

GPS - Olšina: N 48°47.09168', E 14°6.19698'

Sdílet přátelům