Tipy na výlety

Portál Josefovy štoly u Černé v Pošumaví – technická památka

Nově zrekonstruovanou a otevřenou technickou památku – portál Josefovy štoly najdete nedaleko Černé v Pošumaví u obce Mokrá. Vede k ní nově zbudovaná štěrková naučná stezka.

Portál Josefovy štoly u Černé v Pošumaví – technická památka

Oblast Černopošumaví byla několik desetiletí významným producentem grafitu. Grafitové doly zde zřídila Eggertova společnost počátkem devatenáctého století. Těžba se postupem času stala velice nákladnou, protože do štol prosakovalo velké množství podzemní vody, a tak celé doly prodala v roce 1866 Schwarzenberkům.

Ti začali s pokusy o odvodňování dolů ražením právě dědičné (odvodňovací) Josefovy štoly v roce 1897. Celková délka této odvodňovací štoly tak měřila přes 2 kilometry – přesněji řečeno 2240 metrů.  Její vyústění je osazeno kamenným portálem dekorovaným knížecí korunkou a nachází se nedaleko osady Mokrá v lesním úseku kousek od tzv. malého Lipna.

Josefova štola a další pozůstatky hornických prací u Mokré jsou v současnosti nejzachovalejšími báňskými památkami z období těžby jihočeského grafitu, a proto si právě tuto technickou památku rozhodně nenechte ujít. Zajímavostí navrch určitě je i to, že na vratech štoly naleznete hrneček, kterým si můžete nabrat místní velmi kvalitní pitnou vodu, která protéká zbudovaným kanálem.

Josefova štola – GPS: N 48°45,494´ E 14°06,856´
 

Sdílet přátelům