Tipy na výlety

Rozhledna Dobrá Voda

Na scéně českých rozhleden se nedávno zrodila nová hvězda. Jde o překrásnou rozhlednu z kovové konstrukce, která se tyčí nad jediným městem na levém břehu Lipna – Horní Planou.  Pozorovat z ní můžete horní část lipenské přehrady, boletický vojenský prostor a užít si i dech beroucí výhled třeba na Smrčinu, Třístoličník nebo nejvyšší vrchol Česko rakouské části Šumavy -  Plechý s nadmořskou výškou 1378 m. Při jasném počasí zahlédnete i Alpy

Rozhledna Dobrá Voda

Výlet na rozhlednu Dobrá Voda (862 m.n.m.) nad Horní Planou jsme vybrali hned z několika důvodů. Je to jeden z mála tipů na výlet k rozhledně, kterou zvládne opravdu téměř každý. Je velmi dobře přístupná, cesta k ní po svých je opravdu krátká a zvládne ji absolvovat i důchodce, malé dítě či maminka s kočárkem. 

Máte-li malé dítě nebo jste se rozhodli vyvětrat babičku či dědečka, doporučujeme autem zajet co nejblíže, zaparkovat můžete kousek od letního kina. Výlet vlakem má samozřejmě také své kouzlo, ale vzhledem k poloze nádraží počítejte s tím, že se poněkud projdete. Nicméně, než opustíte náměstíčko, můžete se odměnit v místní vyhlášené kavárně Kynutá Buchta, kde nabízejí nepřeberné množství zaručeně čerstvých lahůdek. Odolá jen málokdo. Věřte, že jako plánovač rodinných výletů tentokrát zabodujete snad u všech členů výpravy. Hned vedle letního kina se pod avizovanou rozhlednou nachází nejen příjemně udržovaný hřbitov, ale i klidná obora, kde se pase poměrně početné stádo vysoké. Prohlédnout si tak můžete nejen majestátní paroží velkých jelenů, ale i ladnost pohybu laní. Zvířata jsou zvyklá na procházející turisty, takže budete-li mít štěstí, budou vás dokonce sami okukovat zpoza plotu. Trochu to sice svádí, ale zvěř ničím nekrmte, chráníte jejich život i zdraví.

Pokračovat můžete prohlídkou parku Adalberta Stiftera, kde nedaleko jeho sochy můžete spočinout na některé z laviček v klidné stromové aleji a případně se posilnit svou vlastní svačinou. Zastupitelé města mysleli opravdu na všechno, a tak jsou zde umístěny dobře dostupné odpadkové koše. Malá botanická exkurze  potěší všechny milovník přírody a nejen děti se mohou naučit rozpoznávat jednotlivé druhy stromů. Označeny jsou zde například různé druhy borovic a dalších jehličnanů či majestátních lip. Pamatujete si ještě ze školy, že právě lip je hned několik druhů?

Těsně pod rozhlednou najdete udržovanou studnu, odpočinkové lavice k posezení i poležení a také poutní katolický kostel Panny Marie Bolestné, ve středověku označovaném jako „mons Vitkonis“. Kostel byl vybudován na místě původní dřevěné kaple z roku 1760 v pozdně barokním slohu a jeho výstavba dokončena v roce 1779. Milovníky sakrální turistiky jistě potěší, že sochařské a řezbářské práce měl pod taktovkou Leopold Hueber z Českých Budějovic a varhany, které se nacházejí uvnitř kostela, byly prohlášeny v roce 1993 národní kulturní památkou. Kostel byl renovován v letech 1993 – 1997 a zmiňuje se o něm ve své povídce Popsaná jedlička i hornoplánský rodák Adalbert Stifter.

Teď už nezbývá než vystoupat po točitém schodišti se zhruba 160 schody až na vrchol samotné rozhledny. Ta je vysoká 36 metrů, první podlaží se nachází ve 26 metrech a druhé ve 32 metrech. Výšlap je určen pro silnější povahy a statečné děti. Schodiště je z roštových schodů lemovaných zábradlím, a tak se nejednomu z nás snadno zatočí hlava a z výšky rozklepou kolena. Rozhledna, jejíž tvar má připomínat místní sklářskou historii, pak korunuje výše zmíněný Stifterův park. Z původního návrhu na dřevěnou konstrukci vzhledem k drsnému počasí na Lipně nakonec sešlo, a to je rozhodně dobře. Rozhledna tak bude lépe odolávat místním podmínkám.  V minulosti zde stávalo tzv. Paraplíčko – kruhový zastřešený prostor lemovaný lavičkou. Scházeli se zde často lidé po mši v již zmíněném kostele a nejen pro ně je tu také hned vedle rozhledny umístěn kříž s malou lavičkou určenou k rozjímání.

V případě, že se na tento výlet vydáte v dopoledních hodinách a budete mít chuť, čas i vůli absolvovat delší procházku, doporučujeme nedalekou rozhlednu, o které vám budeme referovat zase v jednom z našich dalších tipů na výlet.

GPS - Dobrá Voda: N 48°46.35000', E 14°1.95978'

Sdílet přátelům