Lakeside Apartments
Tipy na výlety

Stožecká kaple a skála

Na Stožeckou kapli se můžete vydat prakticky kdykoliv, pokud však nechcete potkávat na tomto opravdu vyhlášeném poutním místě příliš lidí a chcete si užít nezkalenou přírodu, doporučujeme výlet v předjaří, kdy už se sníh stahuje z vrcholků a jarní tání je v plném proudu.  Určitě v takovém případě počítejte s kvalitní trekovou obuví, aby pro vás cesta nebyla nekonečnou trýzní ve vlhkých zabahněných botách.

Stožecká kaple a skála

Naším výchozím bodem byly České Žleby (německy Böhmisch Röhren), vesnice založená na Zlaté stezce, dnes část obce Stožec v okrese Prachatice. Nachází se asi 4 km severozápadně od Stožce, zhruba 2 km od státní hranice. Před válkou čítaly České Žleby 1200 obyvatel, po ní pak obec pustla nejen z důvodu vystěhování Němců, ale také proto, že byla v uzavřeném pohraničním pásmu. Krátce po revoluci se začal do obce vracet život. Nyní obec eviduje 51 adres a trvale zde žije asi 62 obyvatel.

Pokud do obce dorazíte autem, funguje zde celkem velké placené parkoviště, poté se můžete ke kapli vydat hned dvěma cestami. Určitě se vyplatí získat informace od místních, ti vám nejlépe poradí, kterou trasu zvolit, aby se z výletu nestal boj o přežití při prolézání houštím a polámanými stromy. My jsme si vybrali tu, která po zimních polomech byla průchozí.

Přímo z parkoviště máte možnost zahlédnout i další cíl cesty a tedy Stožeckou skálu, tyčící se hned vedle kaple. Cestou k vrcholku a i poutnímu místu si můžete užívat opravdu nádhernou šumavskou přírodu. Trasy jsou ze všech směrů velmi dobře značené a nemusíte mít tedy obavy z bloudění. Nezapomeňte však dodržovat zásady pohybu v přírodě a všechno, co si s sebou přinesete, si zase hezky odneste. Pro odpadky v Národním parku opravdu není místo.

Stožecká kaple nebo též kaple Panny Marie je dřevěná poutní kaple nacházející se ve smíšených lesích u Českých Žlebů na území obce Stožec na Volarsku ve výšce 950 m n. m. Nad kaplí naleznete onu Stožeckou skálu (974 m n. m.) a máte-li štěstí, uvidíte nejen překrásné vrcholy Šumavy, ale i rakouské Alpy.

Původní dřevěná kaple vznikla již v roce 1791, posvěcena však byla během první mše svaté až 24. července 1865. Vyhledávaným poutním místem byla již od první poloviny 19. století, vydávali se k ní poutníci z české i bavorské strany Šumavy.  Největší příliv věřících pak zavítal ke kapli zejména na svátek Nanebevzetí Panny Marie, který připadá na 15. srpna. V roce 1920 se vydalo na pouť téměř 5 tisíc lidí, poté kaple z různých důvodů značně chátrala. Slavnostní otevření obnovené kaple se konalo 9. listopadu 1988 a znovuvysvěcení pak 25. srpna 1990 tehdejším českobudějovickým biskupem a pozdějším Kardinálem Miloslavem Vlkem. V současnosti se ke Stožecké kapli konají každoroční pravidelné poutě, hlavní pouť se koná vždy nejbližší neděli k 15. srpnu. Při úpatí kaple najdete také upravenou studánku s pramenem. Od roku 2019 vede ke kapli od Českých Žlebů obnovená Křížová cesta.
Další informace ke Stožecké kapli.

Výlet lze podniknout i s dětmi, které už dokáží ujít nějaký kousek cesty po svých. Připravte se na poměrně příjemnou procházku zvlněným terénem a dá se říci i relativně milosrdným stoupáním.

GPS - Stožecká kaple: N 48°52.45490', E 13°49.36368'

Sdílet přátelům