Obce Lipenska

Frymburk

Městys Frymburk se rozkládá na poloostrově na levém břehu Lipna. Svého návštěvníka rozhodně nemůže zklamat. Jeho výjimečná poloha je dechberoucí a pohled z ptačí perspektivy nikoho nenechá na pochybách, že jde o jednoznačně jediné místo na břehu Lipenské přehrady, které se může chlubit tím, že doslova vybíhá do vodní hladiny. Dominantou městyse Frymburk je kostelní věž, kterou nelze přehlédnout již z velké dálky. Plavíte-li se po jihočeském moři, ať už směrem od Horní Plané nebo od Lipna nad Vltavou, vždy se zpoza zátoky zničehonic vynoří jedinečné panoráma, které uchvátí nejednoho výletníka.

Frymburk

Na své si zde rozhodně přijdou milovníci sakrálních míst, jelikož se téměř na břehu jezera nachází krásný kostel sv. Bartoloměje s farou. Na náměstí pak nelze opomenout jedinečný Morový sloup, umělý potok a sochu lokálního spisovatele Adalberta Stiftera. Pro opravdové znalce nebo věřící je skvělým tipem na výlet Kalvárie Marta – křížová cesta ke kapli Panny Marie Bolestné na návrší Na Martě.

Frymburk nabízí plno zábavy i pro všechny, kteří milují sport, ať už preferují spíše letní nebo zimní radovánky. Frymburk je skvělým místem pro všechny cykloturisty, pěší turisty, rybáře, ale i koupající se. Městys disponuje svou veřejnou pláží a v teplých měsících roku zde funguje převoz mezi levým břehem, na kterém se Frymburk nachází a pravobřežní Frýdavou. Tato skvělá zkratka po vodě uspokojí hlavně ty, kteří se chtějí vydat na výlet na nedaleký Vítkův hrádek a nechtějí překonávat velkou vzdálenost objetím Lipna přes hráz. A pro ty, kteří preferují delší vzdálenosti nebo dlouhé cyklostezky je nejvýznamnější cyklotrasou Šumavská cyklostezka, vedoucí z Vyššího Brodu přes Lipno nad Vltavou po levém břehu Lipna až do Nové Pece.

V zimě je Frymburk ideálním místem pro všechny začínající a malé lyžaře, nedaleko se totiž nachází sjezdovka Na Martě s vlekem. Pro běžkaře je v zimě k dispozici panoramatická trať mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou vedoucí až do skiareálu Kramolín. Když je Lipno pokryto ledem, městys zde upravuje část nejdelší ledové bruslařské dráhy v České republice  vedoucí z Lipna nad Vltavou až do Horní Plané.

Za zmínku jistě stojí i fakt, že 5 km severovýchodně od obce leží sportovní letiště Frymburk. Pod městys Frymburk spadají také osady Blatná, Kovářov a Milná, ve které naleznete třeba sklářskou huť.

Sdílet přátelům