Obce Lipenska

Horní Planá

Město Horní Planá je největším a jediným městem ležícím na levém břehu vodní nádrže Lipno. Jeho lokaci lze geograficky popsat také tak, že se nachází na rozhraní Vltavické brázdy a Želnavské hornatiny, na svahu Houbového vrchu v nadmořské výšce 776 m, a je tak také nejvýše položeným městem v Jihočeském kraji.

Horní Planá

Horní Planá je rájem horských cyklistů, ale i milovníků písečných pláží. Město disponuje veřejnou pláží, kde si na své přijdou především fanoušci beach volleyballu. Dokud Lipno nezamrzne, funguje zde převozní loď, která přepravuje nejen pěší a cyklisty, ale i automobily na pravý břeh Lipna do Bližší Lhoty. Jedná se o sezónně nejdéle fungující převoz, což při svých cestách do sousedního Rakouska ocení nejen místní, ale i turisté. Jde o nezanedbatelné zkrácení celé trasy. To využívají i milovníci zimních sportů, kteří tudy jezdí do nedalekého skiareálu Hochficht nebo běžkařského ráje Schöneben. V případě, že Lipno pokryje souvislá, dostatečně silná vrstva ledu, funguje trasa převozu jako jedinečná ledová zkratka.

Mezi sakrální a historické památky Horní Plané se řadí pseudobarokní radnice z roku 1896, kostel Panny Marie Sedmibolestné a kostel svaté Markéty. Ve městě se též nachází rodný dům spisovatele Adalberta Stiftera, ve kterém naleznete jeho muzeum, a spoustu dalších památek spojených s jeho osobností. V Horní Plané se také narodil budoucí vyšebrodský opat a generální opat cisterciáků vůbec -  Leopold Wackarž.

Hornoplánský městský znak zdobí medvěd sedící na zeleném palouku svírající v tlapách typickou rožmberskou červenou růži. Mezi obce a osady spadající pod správu Horní Plané patří Bližší Lhota, Hodňov, Hory, Hůrka, Olšina, Pernek, Žlábek, Maňávka a Staré Hutě.

Město sousedí s vojenským újezdem Boletice, jehož některé části jsou již nyní zpřístupněny veřejnosti, což ocení hlavně milovníci houbaření a pěších výletů do voňavých smíšených lesů. Nevelkým překvapením pro cyklisty je také fakt, že na začátku léta 2017 zprovozní město nový úsek pravobřežní cyklostezky lemující vodní plochu.

Sdílet přátelům