Lipno nad Vltavou se těší velmi zajímavé historii. První písemná zmínka o osadě Lipno sice pochází až z roku 1530, nicméně největší osada Slupečná, která tvořila spolu s dalšími osadami dnešní území obce Lipna nad Vltavou, byla zmiňována již v roce 1281. Dříve než samotné Lipno je uváděna v roce 1459 také osada Kramolín. V roce 1575 byla voroplavba prohlášena za svobodné podnikání a zdejší sedláci se tak začali věnovat výlučně vorařství. U Lipna, asi 300 metrů od hráze dnešní přehrady, se nacházela Vorařská louka – dnes zatopená, kde bylo nutno před Čertovými proudy vory rozebrat, naložit na volské potahy a rozložené je odvést k vyšebrodskému klášteru. Byla to lukrativní činnost, a také možná právě proto má Lipno nad Vltavou ve svém znaku zlatý vor.
V roce 1910 žilo v tehdejších osadách na území dnešní obce celkem 575 obyvatel především německé národnosti. V prvních měsících roku 1951, kdy byly zahájeny práce související se stavbou přehrady vodní nádrže Lipno, byly postaveny dřevěné domky pro stálé dělníky a brigádníky. Ty daly základ budoucímu sídlišti v Lipně nad Vltavou. Původní osada Lipno byla pak z převážné části zbourána a v roce 1958 zatopena napuštěním Lipenské přehrady.
Největší stavební rozvoj obec zaznamenala v roce 1997, kdy holandský investor vybudoval jeden z největších jachetních přístavů v celé střední Evropě. Následovalo vybudování aquaparku, rozvoj místního lyžařského areálu Lipno – Kramolín, snowboard parku, bobové dráhy a dalších aktivit.
Jak již výše zmíněný text napovídá, Lipno nad Vltavou je vhodné pro turisty, kteří preferují destinace oplývající ruchem a děním od brzkých ranních až po pozdně večerní hodiny. V Lipně nad Vltavou naleznete Marínu, promenádu s rozličnými obchůdky a kavárnami, ale i půjčovny lodí a sportovního vybavení. Nedaleko se nachází i přístav pro výletní lodě Adalbert Stifter a Vltava. Najdete zde osmnáctijamkové golfové hřiště o rozloze 72 hektarů. Obcí prochází několik turistických tras a cyklostezka s kvalitním asfaltovým povrchem vhodná i pro in-line bruslení lemující přehradní nádrž. Na úseku Vltavy pod hrází přehrady jsou zde pravidelně pořádány závody ve vodním slalomu, raftingu a sjezdu, které využívají i spodnější divočejší část toku, tzv. Čertovy proudy.
V zimě Lipno nad Vltavou nezklame milovníky sjezdovek, kterých je na sever od obce v lyžařském areálu Lipno-Kramolín hned pět, nacházejících se na severních svazích Slupečného vrchu a Kramolína. Kromě sjezdovek tu najdete i nově vybudovaný snowpark a 35 km pravidelně upravovaných běžkařských tras.