Obce Lipenska

Přední Výtoň

Obec Přední Výtoň ležící na pravém břehu Lipenské přehrady zasahuje svou rozlohou až ke státní hranici s Rakouskem. Do nedalekého Lipna nad Vltavou je to z obce Přední Výtoň čistých 6 km a od Frýdavy, která leží přímo naproti městyse Frymburk, dokonce jen 4 km. Nejvýše položená česká zřícenina hradu Vítkův kámen se nachází jen 8 km od obce a k rakouskému hraničnímu přechodu Guglwald je to pouhých 5 km. Ne nadarmo se tak Přední Výtoni přezdívá „Vstupní brána na Lipensko z Rakouska“.  Historie obce se datuje již od roku 1377, kdy o ní byla učiněna první písemná zmínka.

Přední Výtoň

V obci nalezneme kromě Sboru dobrovolných hasičů, který zde má mnohaletou tradici i sportovní oddíl metané, hry známé již od 12. století. Přední Výtoň je propojena s Frymburkem, Lipnem nad Vltavou a hrází jezera asfaltovou cyklistickou stezkou kopírující jeho břeh. Pro svůj kvalitní povrch je vyhledávána nejen cyklisty a pěšími turisty, ale především i milovníky in-line bruslení.  

Mezi nejzajímavější turistické pamětihodnosti obce lze zařadit například kostel svatého Filipa a Jakuba, Německou školu založenou v obci již v roce 1785 a Českou obecnou školu, která byla otevřena v Přední Výtoni 1. září 1947. Až do zrušení školy v roce 2001 ji od jejího vzniku navštěvovalo cca 1600 žáků. Škola v obci existovala 216 let.

I ve znaku obce Přední Výtoň nalezneme červenou rožmberskou růži, která vyjadřuje příslušnost ke Krumlovsku. Zajímavým symbolem je i černý havran svírající v zobáku bochník chleba a obecná figura věže s cimbuřím, jež představuje symbol Vítkova Hrádku jakožto nejvýznamnější památky na území dnešní obce.

Přední Výtoň se nečlení na části, má ale pět katastrálních území – Frýdava, Jasánky, Pasečná včetně osady Svatý Tomáš, Přední Výtoň a Zadní Výtoň.

Sdílet přátelům