Obce Lipenska

Stožec

Obec Stožec ležící v údolí řeky Studené Vltavy zhruba 7,5 km jihozápadně od Volar se skládá ze tří místních částí – České Žleby, Dobrá a Stožec. Obec se dále skládá ze sedmi osad: Černý Kříž, České Žleby, Dobrá, Horní Cazov, Nové Údolí, Radvanovice a Stožec. Mimo zmíněných sídel se v rámci obce nalézá také zaniklá osada Krásná Hora.

Obec Stožec původně vznikla jako dřevařská osada někdy kolem roku 1769. Nepřehlédnutelnou zajímavostí v dějinách obce je největší evropská Pytlácká bitva. V únoru roku 1850 zde bavorští pytláci zaútočili na lesníky, kteří se opevnili v místním hotelu Pstruh. Výsledkem bylo nespočet mrtvých a zraněných na obou stranách. V roce 1910 byla přivedena jako jedna z posledních budovaných lokálních tratí do obce 8 km dlouhá železnice, která vedla z Černého Kříže přes Stožec na státní hranici do Nového Údolí, to umožnilo spojení jihočeských a pošumavských tratí se sítí bavorských drah. Ne nadarmo se tak Stožecko označuje za vstupní bránu do Lipenska z Německa.

Co nesmíme opomenout, nacházíme-li se v obci Stožec, je několik výlučných památek. Mezi nejzajímavější rozhodně patří kaple Panny Marie, známá spíše pod názvem Stožecká kaple. Jedná se o  dřevěnou poutní kapli, která vznikla v roce 1791 pod zaniklým hradem, kvůli léčivým účinkům místního pramene a zázračnému obrazu Panny Marie.  Ke kapli vede krásná Křížová cesta.

Mezi další zajímavosti lze zařadit také hrad, který vznikl na Stožecké skále pravděpodobně k ochraně Zlaté stezky ( Goldener Steig) - systému severo-jižních středověkých obchodních cest, které překračovaly šumavské hvozdy a spojovaly Čechy s Podunajím. Hrad údajně nechal vystavět děkan pražské kapituly ve 13. století, dnes z něj však zbyly pouze ruiny.

Stožecká skála spadá již do 1. zóny národního parku, také proto, že na jejím jižním svahu se nachází chráněná oblast s původním porostem klenové jedlobučiny. Tato oblast je podobná Boubínskému pralesu a je odsud nádherný výhled do okolí. Další skvostný výhled nabízí také hraniční hora Třístoličník. Asi 5 km jihovýchodně od Stožce také začíná proslulý Schwarzenberský plavební kanál. Chceme-li se podívat na Zlatou stezku, pak je dobré nasměrovat své kroky právě do Českých Žlebů, kterými přímo prochází.

Vodáci pak jistě velmi dobře znají Soumarský most – dříve historický dřevěný most, dnes nahrazený betonovou konstrukcí, výchozí místo pro vodáckou turistiku skrze Vltavský luh a šumavskou obec Lenoru se sklářskou tradicí, taktéž vodácké výchozí místo.

Za zmínku jistě také stojí, že oblast Stožce a vůbec Lipenska a Šumavy je největší oblastí tmavé oblohy v České republice.

Sdílet přátelům